28. 8. 2019

Nové „bytové“ trendy

Letní počasí se vlivem klimatických změn v našich zeměpisných šířkách prodlužuje, což výrazně ovlivňuje také trendy v dispozicích a vybavení bytů. V roce 2019 tak mezi nimi najdeme otevřené prosklené prostory plné zeleně a ekologicky šetrných řešení, ale také externí stínicí techniku s prvky pokročilé automatizace. A ryze technologické novinky pronikají i do oblasti koupelen.

Současným trendem je čím dál více otevírat prostor a spojovat hned několik místností v jednu. „Model, kdy je propojen obývací pokoj společně s kuchyní, je oblíbený už několik let. Nově však lidé touží i po spojování například koupelny s ložnicí,“ uvádí Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb. Dodává, že často se též tvoří jeden velký prostor, ve kterém jsou umístěny všechny obytné části. Je ale nutné zachovat jejich rozdělení – ať už výškově pomocí schodů nebo skleněných příček, případně nižších zídek, či následně interiérovým vybavením. „Je důležité nenarušit intimitu jednotlivých prostor a mít je nepřímo oddělené,“ doplňuje T. Kaláb. Podle jeho slov je pak rovněž „up-to-date“ mít co nejvíce prosklených obvodových zdí a pohrát si s osvětlením.

Koupelny v novém kabátu

Při propojování koupelen s dalšími místnostmi lidé hledí i na jejich design a funkčnost komponentů včetně šetrných technologií. Vyhledávaným typem sprchových koutů jsou dnes takzvané walk-in sprchy bez jakékoliv vany a doplněné o speciální odtokové žlaby. „Sprchové kouty se nyní nově osazují odtokovými systémy, které jsou ve stejném dekoru a výšce jako je samotná podlaha. Nedochází tak k vizuálním rozdílům a zásahům do estetiky,“ přibližuje tato řešení projektový manažer společnosti AlcaPlast Martin Jurkovič.

Co do barev a užívaných materiálů jsou dnes v kurzu obklady a dlažby s dekory imitujícími přírodní materiály v kombinaci se dřevem. Výjimkou pak nejsou ani hudební reproduktory a LED osvětlení zabudované přímo ve sprchových koutech či vanách, což má za cíl navodit uvolněnou atmosféru.

„Součástí koupelen bývá čím dál častěji i toaleta doplněná bidetem i pisoárem,“ dodává Jurkovič s tím, že důraz je kladen i na nižší spotřebu vody. Té lze podle jeho slov dosáhnout úspornými WC moduly, které jsou dnes vyráběny s kombinací nádržek na dva a čtyři litry místo běžných tří a šesti litrů.

Fotoobklady i do obýváku a pracoven

Moderním prvkem, s nímž lze pracovat také mimo koupelnu, jsou obklady. Ty se společně v kombinaci se dřevem, sklem, kamenem i kovem používají k obkladu stěn třeba i v obývacích pokojích či relaxačních místnostech. Díky široké nabídce velikostí a provedení existuje nepřeberné množství možností, jak interiér doladit k dokonalosti.

Mezi nastupující trendy se řadí například i nová technologie, kdy se kombinují běžné obklady s fotografiemi. Fotoobklady jsou na českém trhu novinkou a díky jejich variabilitě je s nimi možné dotvořit jakýkoli prostor. „Jedná se o technologii, díky níž je na dlaždice tištěna vybraná fotografie či motiv. Speciální tisk dosahuje velmi vysokého detailu a obraz je tak zcela přirozený,“ přibližuje Andre Beurskens z  C Art studia. Obklady podle něj většina lidí vnímá jako materiál patřící pouze do koupelen, ale v dnešní době se hodí i do obývacích prostor či do pracoven. „Rozloha stěn není žádným limitem. Díky mozaikové metodě může být obraz i přes celou stěnu,“ dodává Beurskens.

Stínění i čidla

S trendem maximálního přístupu světla do obytných prostor roste rovněž poptávka po efektivním zastínění interiérů. To v případě potřeby prostor uzavře a ochrání například před vysokými teplotami v průběhu dne nebo ve večerních hodinách odbourá nežádoucí světelný smog. Dlouhodobě nejoblíbenější jsou pak exteriérové varianty. „Lídrem jsou v tomto směru venkovní žaluzie, jejichž podíl na trhu stínicí techniky činil již před dvěma lety téměř 50 %. V současnosti je to už více než polovina,“ komentuje Jan Malysz, obchodní ředitel společnosti Lomax.

Ještě výraznější změny lze sledovat z hlediska ovládání stínění, a to směrem k maximální automatizaci. „Ačkoliv se stále o něco větší oblibě těší klasický vypínač na zdi či dálkový ovladač, využívání čidel a pokročilé automatizace v posledních letech výrazně stoupá. Od října k tomu přispívá i stát díky zařazení stínění do programu Nová zelená úsporám,“ přibližuje J. Malysz. Právě na žaluzie či rolety osazené automatickými systémy je totiž možné získat dotaci ve dvojnásobné výši oproti klasickému manuálnímu ovládání.

Zeleň v exteriéru i interiéru

Zatímco v posledních letech bychom v málokterém moderním interiéru našli více zeleně, nyní jsou květiny a traviny znovu v kurzu. Tento trend se do domácností přenáší z kancelářských prostor, kde se firmy čím dál častěji uchylují k umístění takzvaných vertikálních zahrad. Rostlinami jsou v těchto případech poseté celé zdi, což lze ocenit nejen s ohledem na design a estetiku, ale i z psychologického hlediska – jedná se o snižování stresu, pocitu úzkosti a únavy. V neposlední řadě pak květiny a rostliny čistí vzduch, proto se vertikální zahrady postupně dostávají i do domácností.

Zeleň se využívá též v exteriérech, a to zejména na fasádách. Popínavé rostliny přitom slouží jako ochrana stavby před nežádoucími vnějšími vlivy. Mnohé z budov jsou proto na vnějším plášti opatřené kovovými konstrukcemi, které slouží jako podpora pnoucích rostlin. Ty budovu především v létě chrání před nadměrným zahříváním obvodových zdí.

SF/pb