29. 9. 2017

Praha: bytové výstavbě dominuje silná trojka

Situace na pražském trhu nového bydlení hýbe žebříčkem, sestavovaným podle počtu prodaných jednotek. Zatímco silná rezidenčně – developerská trojka je neotřesitelná, na nižších pozicích dochází ke změnám. Stále častěji se na „bodovaných“ pozicích objevují noví hráči. Souvisí to s nedostatkem bytů na trhu. Při nižším objemu prodeje totiž boduje každá firma, které se podaří dát na trh nový větší projekt.

Velká trojka měla v I. pololetí tohoto roku na trhu nového bydlení má více než 30% podíl. Přitom Central Group je dlouhodobě zůstává největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku – loni prodal 1 243 bytů za 5,2 mld. Kč a letos za první pololetí pak dalších 479 bytů. Nejprodávanějším projektem firmy byly Letňanské zahrady. Na pražském trhu se Central Group podílí téměř 17 %. Žádný z dalších developerů nepřekročil desetiprocentní podíl na trhu. Dvojkou na pražském trhu je FINEP s 214 prodanými byty a se 7,5% podílem na trhu. Skanska Reality je se 193 prodanými byty a 6,8 %.

„V situaci, kdy se naplno projevují důsledky velmi omezeného a rekordně dlouhého povolování bytové výstavby, mají výhodu ty největší firmy, které současně pracují na přípravě řady projektů a pokud se jim prodlouží vydání potřebných povolení u některého z nich, jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče může být ale tato situace fatální,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Ceny rostou, nabídka slábne

V Praze se za 1. pololetí prodalo celkem 2 850 bytů. Nabídka se ale za stejnou dobu velmi ztenčila. Z 4 650 bytů na konci 1. pololetí v loňském roce jich je na trhu nyní už jen 3600. Nedostatečná nabídka, která je realitou už delší dobu, vede k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku to bylo o 19,5 %. I letos v prvním pololetí ceny dále rostly, a navíc naprostá většina bytů (89 %) v nabídce tak spadá do vyšší hladiny s cenami nad 60 000 Kč za m2. Pro střední třídu je reálně cenově dostupných jen asi 400 bytů. Průměrná nabídková cena nového pražského bytu je nyní již na úrovni 86500 Kč za m2.

Není přitom vinou developerů, že není co prodávat. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem přes 80 000 nových bytů. Jen jedna čtvrtina se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem jsou velmi dlouhé schvalovací procesy, který nás podle údajů Světové banky řadí na nelichotivé 130. místo ze 190 zemí celého světa.

SF/pb