9. 1. 2018

Praha: letos se prodá nových bytů za 31 miliard korun

Prodej nových bytů v Praze bude letos stagnovat. Přes ekonomickou konjunkturu tak segment rezidenční výstavby přispěje ekonomice méně, než by mohl. Podle všeho se letos v Praze prodá podobný počet bytů jako loni, tedy kolem 5 500. Vzhledem k tomu, že poptávka bude i nadále vyšší než nabídka, ceny mírně porostou i letos. Celkové příjmy z prodeje nových bytů v Praze se tak budou pohybovat kolem 31 miliard korun.

Zásoba nabízených bytových novostaveb se tenčí. Z 5 500 jednotek na začátku roku 2016 jich je nyní jen něco kolem 4 000. Naše analýzy projektů zablokovaných v nekonečném povolovacím procesu navíc mnoho optimismu do žil nevlévají. Nabídka na pražském trhu bude tedy nejspíše i nadále klesat, možná až k hranici 3 500 bytů.

Nabídka je slabá

Mohlo by se zdát, že při 5 500 prodaných bytech ještě pořád mají koupěchtiví Pražané z čeho vybírat. Vzhledem k razantnímu zvýšení cen v uplynulých dvou letech o zhruba 40 % se ale velká část nabízených bytů dostala zcela mimo příjmové možnosti běžných domácností. Reálná nabídka cenově dostupných bytů – s cenami do 60 tisíc za metr čtvereční – se tak nyní pohybuje kolem čísla 500. A to pro milionové město opravdu dostatečné není.

V uplynulém roce narostly počty bytů, které úřady povolují. Zdálo by se tedy, že je vše na nejlepší cestě. Problémem ale je, že základna roku 2016 je tak tragicky nízká, že ani 300%nárůst povolení by aktuální poptávku nepokryl. Počty povolených bytů na úrovni kolem dvou až tří tisíc za rok jsou stále poloviční oproti prodeji a třetinové oproti poptávce.

Podle Strategického plánu by se do roku 2030 mohlo do Prahy přistěhovat až 160 tisíc lidí. Při průměrné pražské domácnosti čítající 2,1 obyvatele na byt, by tak bylo třeba jen pro tyto nové obyvatele ročně postavit kolem pěti až šesti tisíc nových bytů. O tom se ale Praze může jen zdát. Loni jich byly za tři čtvrtletí dokončeny necelé 4 000. Naprostá většina z nich je ale již dávno předem vyprodaná, a tak skomírající nabídku trhu nedoplní.

Dalším růst cen

A to vůbec nebereme v potaz jakoukoli obnovu zastarávajícího pražského bytového fondu. Ten má průměrné stáří přes 60 let. V Praze je přes 600 tisíc bytů a necelých 6 000 nově postavených tak představuje obnovu jen necelého procenta bytů. Problémem také je, že se zásoby povolení z minulých let, z nichž žili developeři v loňském roce, pomalu vyčerpávají. Pokud úřady nezmění svůj přístup, budeme letos svědky dalšího růstu cen. Podle všeho nejméně o 5 % – růst vyvolá omezenější nabídka. Na druhou stranu poptávku budou limitovat opatření ČNB na hypotečním trhu, které nejspíše dále zdraží hypotéky a omezí jejich dostupnost. Investovat do vlastního bydlení ale budou domácnosti i nadále a nikdo se tomu nemůže divit. Stále se to totiž vyplatí. Minimálně do doby, než budou splátky hypotéky výrazně dražší než nájemné.

Změny po komunálních volbách?

Zablokovanou situaci v Praze bohužel koaliční smlouva na magistrátu neumožňuje nyní řešit. Takže je před námi další promarněný rok. Snad ale v letošních komunálních volbách lidé pochopí a dají jasně najevo, že jen líbivé řeči nejrůznějších aktivistů, které vedly k totální paralýze města, nemohou být přijatelným politickým programem. Volání po změně už je snad znát – nasvědčují tomu výsledky parlamentních voleb. A vzhledem k tomu, jak negativně dopadá aktuální situace na dostupnost bydlení pro střední třídu, si snad i politici uvědomí, že město nemůže žít jen ze své podstaty a stát se skanzenem pro turisty.

Dušan Kunovský