Praha začne měřit délky stavebních řízení

Pražští radní schválili záměr, aby hlavní město začalo měřit a hlídat doby územních a stavebních řízení – výsledky by měly pomoci vnést do povolovacích procesů ve výstavbě větší efektivitu. Pomalé rozhodování úřadů je totiž jedním z důvodů, na který si stěžují developeři a kvůli kterým raketově rostou ceny bydlení v Praze.

Za poslední tři roky v české metropoli vzrostly ceny nových bytů o 73 % na 96 000 Kč za metr čtvereční, zatímco počet dostupných bytů na trhu se naopak snížil o 34 %. Město však dosud přesto žádné kroky proti růstu cen bytů a následně snižování dostupnosti bydlení pro Pražany neučinilo.

“Už by se nemělo opakovat, že občan přijde na úřad, podá žádost o územní rozhodnutí a pak mnoho měsíců čeká a nic se neděje. Nově bude mít stejné informace jako má dnes o soudním řízení na portálu justice.cz a bude moci kontrolovat stav svého řízení online. Cílovým stavem je, že díky získaným datům budeme vědět, kde se stavební řízení zadrhávají a nejsou dodržovány zákonné lhůty. Jak se říká, kdo neměří, neřídí. Do 30. června by měl vzniknout internetový portál, kde budou znázorněny metriky, jak rychle stíhá stavební úřad vyřizovat žádosti a kolik bytů je v jaké fázi. Jako první krok chceme projekt probrat se starosty obcí a navrhnout vhodný právní rámec spolupráce,” říká pražský primátor Zdeněk Hřib.

“Abychom zabránili dalšímu zvyšování cen bytů, potřebujeme zefektivnit práci úřadů ve státní správě. Součástí projektu bude definování standardů lhůt pro vyřizování žádostí o stavební povolení a územní rozhodnutí. Pokud zrychlíme postupy úřadů, bude moci trh reagovat rychlejší nabídkou a ceny bytů nebudou tak vysoké. Projekt navíc nebude ani nákladný, protože firma VITA Software už má data k dispozici a pouze je třeba nastavit jejich zpracování ve spolupráci s městskou firmou Operátor ICT a zveřejňování dat na open data,” dodává poslanec Jakub Michálek, který se na zpracování projektu podílel a pro kterého je dobře fungující trh s bydlením jednou z priorit.

Vedle zrychlení stavebního řízení řeší Praha i další příčiny vysokých cen bytů jako jsou nedostatky v územním plánování, nefunkčnost systému obecního bydlení či úprava legislativy kvůli krátkodobým pronájmům jako je Airbnb. Problémem podle magistrátu zůstává také spekulativní nákup nemovitostí - Praha jako atraktivní lokalita kupce přitahuje.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři