17. 3. 2015

Realitní trh ve vlnách dramatických změn

Podle čeho se bude v Praze stavět – podle PSP (a jakých?), OTP nebo celostátně platné stavební vyhlášky? Takových otázek dnes český realitní trh, který je jinak v dobré a nadějeplné kondici, řeší více. Odpovědi na ně se pokusí najít přednášející i auditorium tradiční konference Stavebního fóra, která se koná už tento čtvrtek v pražském hotelu Diplomat (REM > Spring 2015 bude zahájen v 9,30 hod.).

Jediné, nač si dnes realitní sféra stěžuje, jsou permanentní změny vnějších podmínek. Platí to hlavně a především pro oblast legislativy. Pražské stavební předpisy jsou v tomto ohledu jenom špičkou ledovce, na stole je také novela zákona o EIA i zákona o veřejných zakázkách, v neustáleném pohybu je rovněž oblast daňová (v poslední době je obzvláště aktuální otázka plateb daně z nabytí nemovitosti). Především tyto problémy budou na programu prvních dvou panelů konference, v nichž mj. vystoupí Vlastimil Fidler z MMR, Petra Lupíšková Coufalová z ÚRS, Pavel Pravda z advokátní kanceláře bnt attorneys-at-law a P. Tušakovský a M. Linhart z konzultační společnosti Deloitte. Spolu s nimi a hlavně na téma dopadů legislativy do praxe vystoupí i jednatelka developerské společnosti UBM Simona Kulhánková a Rafael Moreno ze společnosti Průmstav.

Generální ředitel tradiční stavební firmy se ve svém příspěvku bude věnovat hlavně vývoji cen ve stavebním sektoru – ty totiž po letech „recesního“ poklesu a posléze stagnace nepochybně začnou opět sledovat vzestupnou trajektorii. Mj. také v důsledku zásadního oslabení kurzu české měny. To je ale už téma pro panel třetí, v němž se hlavně finanční odborníci (mj. Pavel Kühn z České spořitelny a Lenka Šindelářová z konzultační společnosti DTZ) budou věnovat souvislostem mezi hospodářským růstem, vývojem úroku a už zmíněného kurzu koruny a následně jejich reflexi v oblasti výstavby a developmentu.

Development – to je hlavně pro nejširší veřejnost výstavba bytů. I v tomto segmentu – byť je soudě podle loňských výsledků jednoznačně nejúspěšnější oblastí výstavby – se právě nyní objevuje mnoho potíží. Na prvním místě jsou to peripetie kolem PSP, ale mnoho otazníků vyvolávají i odhady budoucího vývoje rezidenčního trhu – zejména v oblasti cen, ale také například vnitřních dispozic bytových jednotek. V panelu „Rezidence v detailu“ vystoupí Marcel Soural (Trigema), Juraj Murín (Skanska Reality) a Petr Hána (Deloitte), který představí další verzi rezidenčních cenových map pro Prahu. Moderovat jejich diskusi bude právník František Korbel (vedoucí pracovního týmu pro novelizaci PSP).

(Detailní informace o konferenci REM > Spring 2015 včetně přihlášky najdete na http://www.sta­vebni-forum.cz/…ng/in­dex.php )

Foto: Svilen Milev