Zelená Libuš: příroda s výhodami metropole

Osmipodlažní bytový dům s 66 byty a komerčními prostory začal developer JRD stavět v dubnu 2018. Za méně než dva roky hlásí hotovo – projekt Zelená Libuš byl dokončen a zkolaudován. Do pražské Libuše se začínají stěhovat první nájemníci – v současné doby jsou již všechny byty prodány.

Posuňme se nejprve lehce do minulosti, do roku 2015. Tehdy se uskutečnila architektonická soutěž, ze které vyšel jako vítěz ateliér MS architekti. Developer JRD chtěl tehdy a chce i dnes stavět zdravé bydlení. Jak takové zdravé bydlení má vypadat? Dejme slovo Michalu Šourkovi, zakladateli ateliéru MS architekti: „Selský rozum je to pravé: světlo, přiměřeně slunce, příčné provětrání bytů a přiměřené venkovní plochy jako balkony, terasy a předzahrádky. Také se dá říct – podle kuchařky, kterou jako poslední komprehenzivní teorii architektury předložil Christian Norberg-Schulz -, je to architektura, se kterou se uživatelé, tedy obyvatelé, návštěvníci a kolemjdoucí dokážou identifikovat a která je pro ně přehledná – orientují se v ní z hlediska fyzické komunikace i myšlenkově.“

Úsporné a zdravé bydlení

Zelená Libuš byla od začátku koncipovaná v energeticky úsporném standardu (třída B, tedy velmi úsporná), využity byly udržitelné materiály a technologie včetně řízeného větrání s rekuperací tepla. Celý systém zajišťuje nejen energetické úspory, ale také zdravé vnitřní prostředí se stabilní teplotou a vlhkostí.

Na vnitřní osvětlení byla použita svítidla s úspornými zdroji. Železobetonová konstrukce schodiště je akusticky oddělená od ostatních konstrukcí domu a výtahy jsou bezstrojovnové a s tichým chodem.

Unikátním prvkem projektu jsou „chytré“ lavičky v jeho areálu – ty vznikly ve spolupráci s ČVUT a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB). Využívají sluneční energii například k připojení k internetu, monitoringu teploty a povětrnostních podmínek nebo dobíjení mobilních telefonů. V podzemních garážích také bude možné nabíjet současně až pět elektromobilů.

V domě jsou byty o rozloze 1+kk až 5+kk o rozměrech od 44 do 136 metrů čtverečních. Během návrhu vnitřních dispozic byl kladen důraz právě na maximalizaci ploch obytných místností. „A také na psychohygienické kvality architektonicko-stavebního řešení: příjemné ´lidské´proporce, měřítko celku i jednotlivých prostorů včetně chodeb a schodišť,“ pokračuje architekt Michal Šourek. Ke všem bytům náleží ještě sklep a k naprosté většině patří také podzemní garážové stání.

Blízko k přírodě i do centra

V areálu bytového domu jsou dětské hřiště a komunitní zahrádky s možností pěstování ovoce a zeleniny, samotná budova má zelenou střechu. Bytové jednotky v prvním nadzemním patře mají své předzahrádky, ve vyšších patrech k bytům patří balkony a terasy.

„Součástí projektu je 600 metrů čtverečních komerčních ploch v parteru domu s řadou obchodů a služeb. Ty pokrývá zelená střecha, která přispívá k absorbování prachových částic, zlepšení zvukové a tepelné izolace, snížení intenzity vyzařování tepla na sousední plochy i k rozvoji místní biodiverzity. Pozemek jsme navíc osázeli množstvím zeleně a dřevin, po kterých se nazývají jednotlivé vchody do domu – Lípa, Platan a Habr,“ popisuje Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD.

V blízkosti bytového domu se také nachází přírodní památky Modřanská rokle a Údolí Kunratického potoka – v obou případech se jedná o chráněná území.

Dům samotný je situován u křížení ulic Novodvorská a Zbudovská. V budoucnu tady povede metro, konkrétně linka D - zastávka Libuš se bude nacházet pouze sedm stanic od Hlavního nádraží. Dostat se do centra Prahy prostřednictvím MHD tak bude otázkou zhruba dvaceti minut. A nejedná se jen o metro, poblíž je v plánu i nová tramvajová trať.

Tomáš Kafka

Hlavní partneři

Partneři