Zimní montáž oken?

##Výměna oken v zimě. Ano či ne?

Je vhodné vyměňovat okna v zimě? Technicky je to možné, ale jsou určité hranice, na které bychom měli myslet, pokud chceme, aby zabudování oken bylo skutečně kvalitní.

Výhody výměny v zimě

Realizovat výměnu oken v zimě je výhodné zejména finančně. Sezóna stavebních prací začíná až s přicházejícím jarem a firmy většinou mají v zimě volné kapacity a mohou vyjít zákazníkům vstříc nejenom z hlediska termínu, ale často nabízejí i slevy. To je asi hlavní pozitivní efekt výměny oken v zimě.

Při teplotách pod bodem mrazu by měly být vždy použity stavební materiály, které je možné zpracovávat při nízkých teplotách. Jde mj. o zimní montážní pěny, které je možné použít až do mínus deseti stupňů Celsia. Při lepení parotěsných zábran je také třeba dodržet doporučení výrobce týkající se přípustných teplot zpracování.

Pokud montážníci vyměňují okna v zimě, postupují vždy po jednotlivých místnostech. Tedy aby výměna byla co nejrychlejší a byt se tak co nejméně prochladil. V případě, že stará okna jsou zdvojená, je vybourání rychlé a snadné.

Trochu jiná situace může nastat v případě výměny kastlových neboli špaletových oken. „Tam je potřeba vždy počítat s větším zásahem do ostění. V těchto případech je dobré termín výměny zvážit v závislosti na aktuálním počasí, případně ji odložit až na jaro. Pokud to není možné, pak je třeba dobré použít speciální stavební technologie, kde nevadí zimní teploty,“ říká manažerka české značky oken Otherm Jaroslava Dlouhá.

Obecně ale platí, že pokud opravdu udeří větší mrazy, měl by solidní dodavatel výměnu raději odložit.

Hlavní partneři

Partneři