Brno: příliš mnoho připomínek k územnímu plánu

28. 11. 2018

Jako největší riziko při přípravě územního plánu vnímá nový brněnský radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) množství připomínek, jejich konfliktnost a dobu na projednání s ministerstvy a městskými částmi. Čím více jich bude a čím budou konfliktnější, tím více se bude protahovat jejich vypořádání a tím více se bude odsouvat vydání nového územního plánu, řekl v rozhovoru s ČTK. „Udělám všechno pro to, aby plán do konce roku 2022 byl. Kdyby to nešlo, musí se hledat cesty, jak z situaci průběžně řešit a intenzivně na dokončení a vydání pracovat,“ řekl Chvátal. Současný územní plán totiž může platit podle zákona právě nejdéle do konce roku 2022. Navíc na nový územně plánovací dokument čekají nejen developeři, kteří už několik let tvrdí, že není kde stavět nové byty. Nahradí současný z roku 1994 a má umožnit rozvoj města nejen v otázce bytové výstavby, ale například i v otázce budování nových potřebných silnic.

Další dvě potenciální hrozby pro územní plán jsou připomínky k samotnému procesu, na němž ztroskotala v roce 2014 takzvaná velká aktualizace územního plánu. „Budeme pracovat tak, abychom tyto případné připomínky minimalizovali,“ řekl Chvátal.

Nový územní plán přinese novinku ve změně metodiky, jak regulovat výšku výstavby. Místo indexu podlažní plochy bude přesně stanovená maximální výška budov. Souběžně s tvorbou nového plánu pracuje tým na změnách současného plánu. Pokud by se podařilo jeden velký balík udělat, mohlo by to odblokovat některé lokality pro bytovou výstavbu ještě před vydáním nového územního plánu.

ČTK