Brno: územní plán lze vypracovat?

1. 7. 2015

Město Brno může vypracovávat nový územní plán, i když nejsou hotové Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje – to novinářům v Brně řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní to dovoluje novela stavebního zákona. Brno dosud mělo podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) za to, že nemůže územní plán vypracovat, dokud nebudou schválené zásady územního rozvoje kraje a nabízuená možnost je pouze teoretická, protože bez povědomí například o trasách dálnic nebo rychlostních silnic nelze vypracování územního plánu zadat zpracovateli: „Nevíme, jakým způsobem bychom si namalovali do územního plánu například dopravní stavby, když kraj nerozhodl, kudy mají vést. Pokud dáme zpracovateli návrh na vypracování, musíme říct, kudy povedou hlavní sítě, dálnice a silnice. A tento systém nastavují zásady územního rozvoje.“

Město Brno ještě pošle oficiální dopis Šlechtové, ve které požádá o stanovisko k možnosti vypracování plánu. „Chceme mít právní jistotu, abychom se vyhnuli riziku, že by někdo jak územní plán, tak zásady územního rozvoje právně napadl,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) by mělo město s krajem vytvořit společnou pracovní skupinu, která by spolupracovala jak na brněnském územním plánu, tak na krajských zásadách tak, aby v nich byla maximální shoda. „Jeden z navrhovaných závěrů zásad je územní studie pro detailnější pohled na řadu věcí v Brně, jako jsou například dopravní sítě,“ dodal Hašek.

Jihomoravský kraj jako jediný v republice nemá od svého vzniku v roce 2000 žádný platný územně plánovací dokument. Předchozí zásady v roce 2012 zrušil Nejvyšší správní soud. Také město Brno se musí řídit 20 let starým územním plánem. Loni v červnu zastupitelé schválili jeho rozsáhlou aktualizaci, ale kvůli neodůvodnění některých změn ji letos zrušil Krajský soud v Brně.