Do Prahy připlul Prvok

19. 8. 2020
Foto: Václav Filip

První český 3D tištěný dům jeho tvůrci v čele se sochařem Michalem Trpákem, sdružení v ateliéru Scoolpt, pokřtili na Prvok. Dům o váze 30 tun a délce přes 13 metrů přemístili 150 kilometrů z Českých Budějovic do centra Prahy, na Střelecký ostrov.

Realizaci první tištěné stavby z betonu v Česku letos urychlila Stavební spořitelna Buřinka. „Společně se Scoolptem jsme se v experimentu rozhodli pokračovat i přes vrcholící pandemii koronaviru. 3D tisk totiž může dát odpověď na mnoho výzev ve stavebnictví, obzvlášť po epidemii. Nevídaný zájem o něj nás v tom jen utvrzuje,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, která je generálním partnerem projektu. Také díky její podpoře Prvok strhává pozornost v Česku i zahraničí. Informace o Prvokovi již rezonovaly na všech světadílech. „Odhalení Prvoka sleduje se zájmem mnoho významných společností, které vnímají potenciál uplatnění 3D tisku v různých oblastech. Máme dokonce signály od SpaceX, že budovy podobné Prvokovi jsou představitelné na Marsu. Tak proč ne v českém stavebnictví?“ – říká Libor Vošický.

Výstava Prvoka se koná pod záštitou Karla Havlíčka, ministra průmyslu a obchodu, Zdeňka Hřiba, primátora hlavního města Prahy, a Petra Hejmy, starosty MČ Prahy 1.

Zájemci o Prvok se s tímto unikátním stavebním počinem mohou seznámit prostřednictvím webináře Stavebního fóra, který pod názvem „3D tisk: reálná perspektiva?“ proběhne ve čtvrtek 20. 8. 2020 od 10:00 do 11:30. Jeho součástí bude právě virtuální prohlídka domu Prvok, komentovaná Michalem Trpákem. Bližší informace najdete na https://www.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/3d-tisk-realna-perspektiva-webinar/

SF/pb