Eurovia požaduje zrušení soutěže na stavbu metra D

22. 5. 2020

Společnost Eurovia CS požaduje zrušení soutěže na stavbu první části metra D. Námitky podle serveru Zdopravy.cz podala 30. dubna, tedy v den, kdy byla uzávěrka nabídek, do samotné soutěže se ale nepřihlásila. Velká část námitek se podle webu týká údajného zvýhodnění firem Metrostav, Hochtief a Strabag v samotné soutěži kvůli tomu, že již nyní provádí na místě geologický průzkum.

Námitky Eurovia sepsala na 131 stran. Podle Eurovie je „zcela zjevné, že zadavatel diplomaticky řečeno preferuje některé z účastníků zadávacího řízení“. Doba na podání nabídky byla údajně velmi krátká pro firmy, které se na geologickém průzkumu nepodílejí.

Do tendru s odhadovanou cenou 10,8 mld. Kč přišly podle ředitele odboru komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka tři nabídky, které nyní DPP vyhodnocuje. A podle něj je také poměrně běžné, že účastníci podávají námitky. Webu Zdopravy.cz potvrdily účast dvě firmy: Hochtief a Strabag. Další jistou účastnicí je podle zdrojů serveru společnost Subterra. Skanska na přímý dotaz svoji účast nevyvrátila ani nepotvrdila, píše web. Vzhledem k velikosti zakázky je podle serveru jisté, že firmy půjdou do soutěže často ve sdruženích. Subterra patří do skupiny Metrostav, ten se nepřihlásil. Důvodem může být jeho nepravomocné odsouzení v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, podle kterého nesmí tři roky podávat nabídky ve veřejných zakázkách.

ČTK