HB Reavis plánuje projekt na pozemcích Transgasu

2. 12. 2019

Společnost HB Reavis už nehodlá prodat pozemek vzniklý odstraněním souboru budov Transgas u Vinohradské třídy v centru Prahy. Demolice domů ze 70. let, které stát odmítl památkově chránit, by měla být hotova do konce roku. Firma se vrátila ke svému původnímu záměru místo znovu zastavět. Architekt Jakub Cigler přepracovává projekt, který by měl zahrnovat více bytových prostor – původně se počítalo jen s kancelářskými a komerčními prostory.

Společnost HB Reavis v únoru oznámila, že plánuje Transgas nebo už prázdný pozemek prodat. O komplex projevilo zájem i hlavní město, které chtělo budovy zachovat a přestěhovat do nich až 500 magistrátních úředníků. Zástupci metropole a majitele se však nedohodli na ceně.

„Když jsme v únoru oznamovali, že se stahujeme z pražského realitního trhu, měli jsme tři projekty: Merkuria, Radlická a Transgas. Merkurii a Radlickou jsme prodali a v případě Transgasu jsme se nedohodli na našich představách a představách investorů, kteří to chtěli tehdy koupit. Rozhodli jsme se, že to nepotřebujeme nutně prodat a pokračujeme s vlastním projektem,“ oznámil Jakub Verner z HB Reavis. Roli podle něj hrála i atraktivita pozemku v centru města; volných pozemků se nedostává v žádném velkém evropském městě.

Soubor staveb bývalého Transgasu a ministerstva paliv a energetiky stál kousek od Václavského náměstí. Je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky.

ČTK