Hodnota veřejných stavebních zakázek mírně klesla

15. 9. 2020

Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, letos do konce srpna meziročně klesl o 3,8 % na 136,9 mld. Kč. Jejich počet se zvýšil o necelou pětinu na 3 158. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 26,1 mld. Kč – jak vyplývá to z údajů společnosti IS.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně vzrostla o 26,2 % na 39,4 mld. Kč. „Veřejné stavební práce by mohly kompenzovat očekávaný pokles poptávky privátního sektoru a stát se stabilizujícím faktorem tuzemské ekonomiky v nastávajícím období. Limitujícím faktorem pro růst stavební produkce pro veřejný sektor se může ale stát zajištění potřebných pracovníků pro realizaci zakázek ve smluvních termínech,“ uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 %. Podle ČSÚ loni produkce stavebnictví meziročně vzrostla o 2,7 %, letos naopak za období leden – červenec meziročně klesla o 5,7 %.

ČTK