IPR v roli městského developera

1. 4. 2019

V pražském Institutu plánování a rozvoje (IPR) má vzniknout nové oddělení, které bude mít na starosti přípravu stavebních projektů města a koordinaci se soukromými investory pro stavby na městských pozemcích. „Městský developer“ by měl vzniknout do měsíce, IPR už ustavil tříčlenný tým odborníků, rekrutovaných ze soukromé sféry. Výhledově by se měl rozšířit na sedm až osm lidí a cílem je přeměnit jej v městskou akciovou společnost.

V první fázi by se tým měl zaměřit na výběr vhodných městských pozemků a koordinaci s případnými investory, ať už půjde o developerské firmy, bytová družstva či tzv. baugruppe, tedy nezisková sdružení budoucích obyvatel daného domu. Bude se podílet také na přípravě zástavby velkých brownfieldů, jako jsou například Bubny-Zátory. Město si u IPR-u už nechalo zpracovat analýzu městských pozemků, které by mohly být vhodné pro zástavbu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Kolem bytové otázky se ale v koalici již objevily první spory. Řeší se například další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených. Spor se objevil i kolem avizovaného záměru Pirátů odhalovat prázdné byty v Praze s pomocí elektroměrů.

ČTK