KDU-ČSL: Nový stavební zákon nahrává investorům

27. 2. 2019

Návrh nového stavebního zákona je podle vedení KDU-ČSL nekoncepční. Připravovala ho Hospodářská komora ČR, a proto nahrává investorům a nebere v potaz například ochranu životního prostředí nebo památek. Podle lidovců jsou některé body nového zákona navíc v rozporu se správním právem. Za chybu považují i plánované omezení kompetencí starostů nebo fikci souhlasu, kdy se má nečinnost úřadu do 30 dní považovat za souhlasné stanovisko.

„Jsme určitě pro zrychlení stavebního řízení a snížení byrokracie. Ale mám velký problém s tím, že věcný záměr nedokáže udělat ministerstvo, ale nechá si udělat subdodávku u Hospodářské komory ČR, která není objektivní a ani vyvážená,“ řekl Marian Jurečka. Naproti tomu podle České komory architektů (ČKA) je pozice hospodářské komory při legislativních změnách výhodná. „Do přípravného procesu vstupuje se širokým týmem zkušených zpracovatelů, oproštěných od zažitých vazeb, rutiny a stereotypů. V textu věcného záměru spatřujeme ovšem určité rezervy, spojené s menšími praktickými zkušenostmi zpracovatelů v oblasti územního plánování, navrhování a povolování staveb,“ uvádí se v prohlášení ČKA.

Podle posledních údajů Světové banky je Česko v délce povolování staveb na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí. Podle Jurečky ovšem není problém pouze v legislativě, ale také v kvalitě a malé odvaze úředníků. „Jsou kraje, kde je stavební řízení rychlé už dnes. Jsou to například Pardubický nebo Moravskoslezský kraj,“ doplnil Jurečka. Za velký problém považuje navrhovanou fikci souhlasu. Podle něj otevírá prostor pro korupci, když se úředník například „náhodou“ zapomene podívat do datové schránky, aby pomohl prosadit nějaký kontroverzní projekt.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři