Němci protestují proti růstu nájmů

8. 4. 2019

Tisíce lidí o víkendu demonstrovali v Berlíně i v dalších německých městech proti rostoucím nájmům. V německé metropoli zároveň začala také sbírat podpisy kontroverzní iniciativa, která požaduje vyvlastnění asi čtvrt milionu bytů, které patří velkým firmám. „Chceme město, kde si všichni mohou dovolit bydlení,“ shrnul jeden z řečníků na Alexandrově náměstí v centru Berlína požadavky 280 organizací, které se do akce zapojily. Protestující třímali plakáty s nápisy jako „Bydlení je lidské právo“, „Nájemci nejsou žádní citróni“ nebo „Srdce místo profitu“. Nájmy v německé metropoli za deset let podle demonstrantů stouply o 90 %.

Mluvčí iniciativy Rousbeh Taheri připouští, že akce a záměry na vyvlastňování jsou radikální. „Ano, je to třídní boj, ale my jsme ho nezačali,“ říká a tvrdí, že jde jen o reakci na prudce rostoucí nájmy. „Došli jsme k tomu, že velké koncerny se nedají výrazně změnit, že je potřeba změnit majitele,“ poznamenává s tím, že dosavadní pokusy zlepšit situaci nezabraly.

Radikální záměr přivítala část politiků berlínské koalice sociální demokracie, Levice a Zelených. Tvrdě ho ale kritizují zástupci byznysu, někteří odborníci i většina opozičních politiků, kteří hovoří o nebezpečném pokusu, jenž ohrožuje základy tržního hospodářství a může odstrašit řadu potenciálních investorů.

ČTK