NSS: Olomouc může do úpravy územního plánu zavést stavební uzávěru

18. 11. 2015

Olomoucká radnice může problém s výškovou regulací nových staveb v okolí historického centra, která kvůli rozsudku krajského soudu přestane od začátku příštího roku platit, vyřešit pomocí stavební uzávěry. Město by tak získalo další čas na úpravu nového územního plánu a nevystavilo by se riziku, že mezitím bude v této části Olomouce připravena stavba výškové budovy. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), u kterého Olomouc neuspěla s kasační stížností.

Krajský soud v Olomouci v únoru zrušil výškovou regulaci v části nového územního plánu, která bránila stavbě 75 metrů vysoké budovy Šantovka Tower v sousedství historického centra. Město zažalovala firma Office Park Šantovka. Radnice ale dostala čas do konce letošního roku, aby povolenou výšku nových staveb v této části Olomouce znovu a lépe zdůvodnila. Magistrát ve stížnosti NSS argumentoval tím, že termín pro úpravu územního plánu stanovený soudem nelze stihnout, avšak neuspěl.

NSS v rozsudku upozornil, že pokud nebude možné změnit územní plán včas, tak nevidí důvod, proč by radnice nemohla vydat rozhodnutí o stavební uzávěře. Předešla by tak problémům, kterých se ve své kasační stížnosti obává. „Z pozorného čtení rozsudku NSS de facto vyplývá rada adresovaná městu Olomouc použít nástroj stavební uzávěry, aby se obešla nesplnitelná podmínka včasného schválení změny územního plánu,“ komentoval verdikt NSS Spolek za krásnou Olomouc, který plánovanou stavbu výškové budovy dlouhodobě kritizuje.

Právník investora u soudu argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb komplexu Šantovka vědělo od roku 2008 a že těmto plánům pod podmínkou „vysoké architektonické úrovně“ vyjádřilo podporu. Developer pak zahájil projekt za deset miliard korun, jehož součástí je nákupní centrum, Šantovka Tower, administrativní objekty i bytové domy. Stavbu výškových budov u památkové rezervace ale zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu. Se stavbou Šantovky Tower vedle památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že poškodí panorama historického centra. Investor má opačný názor.