Praha plánuje postavit parkovací dům

4. 9. 2019

Hlavní město chce postavit parkovací dům v Břevnově u plochodrážního stadionu na Markétě. Má být součástí rozsáhlého sportovního areálu, který plánuje vybudovat ministerstvo vnitra, v suterénu parkovacího domu má být olympijská střelnice. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Magistrát již vypsal výběrové řízení na firmu, která vypracuje projekt. Město připravuje i další parkovací domy, nedávno vybralo projektanta pro parkovací dům u stanice metra Depo Hostivař a pro další dva na Zličíně.

Dům s vjezdem z ulice Ankarská by měl sloužit jak pro sportovce, kteří budou v plánovaném areálu trénovat, tak pro návštěvníky sportovních akcí. Jeho kapacita má podle Hofmana být 481 parkovacích stání. „Suterén parkovacího domu nebude určen pro parkování, ale bude využit jako prostor olympijské střelnice,“ dodal mluvčí. Město nyní vypsalo zakázku na projektanta, její odhadovaná hodnota je 18 milionů korun. Pokud vše půjde bez komplikací, stavba by podle Hofmana mohla začít za dva až tři roky a stejnou dobu potrvá.

Ministerstvo vnitra chce podle dřívějších informací kolem stávajícího plochodrážního stadionu vybudovat velký sportovní areál za zhruba miliardu korun, který by mohl zahrnovat například zimní stadion, bazény či biatlonový tunel. Poslední informace o projektu jsou více než dva roky staré, aktuální vyjádření ministerstva ČTK shání.

Pokud jde o financování, parkovací dům by mělo zaplatit město, zatímco stavbu zbytku sportovního areálu ministerstvo. Hofman uvedl, že podle zpracované studie magistrát náklady na stavbu domu odhaduje na více než 300 milionů korun, reálná cena však bude záležet na finální podobě projektu a výběrovém řízení.

Magistrát nedávno vybral dodavatele projektových dokumentací ke stavbě dalších tří parkovacích domů, které mají sloužit jako záchytná P+R parkoviště. Nedaleko stanice metra Depo Hostivař vznikne sedmipodlažní parkovací dům mezi ulicemi Sazečská a Černokostelecká na místě stávajícího P+R parkoviště. Stavbou by se současná kapacita 178 parkovacích stání měla zvýšit téměř na čtyřnásobek. Podzemní garáže pro zhruba 500 aut s možností dalšího rozšíření mají být u stanice metra Zličín, jen o kousek dál u nynějšího depa má pak vzniknout nadzemní objekt s kapacitou více než 700 vozů. Měla by u něj být nová stanice metra.

ČTK