Praha plánuje rekonstrukci Strahova

14. 10. 2020

Pražský strahovský stadion pomalu chátrá, město proto plánuje jeho rekonstrukci – kromě sportovních aktivit by tady případně mohlo být Muzeum paměti XX. století a prostory stadionu by mohl využít i Institut paměti národa Post Bellum.

Třináctičlenná Gremiální rada IPR-u se na svém posledním zasedání shodla, že Strahovské návrší je jedinečným místem s tělovýchovným a duchovním významem pro celé město. „Stadion by měl i nadále zachovávat funkce sportovního charakteru. Měl by sloužit jak profesionálním sportovcům, tak zároveň široké veřejnosti. Lokalita je od zbytku města lehce odstřižená, a proto obnova tohoto místa pomůže přilákat obyvatele i do této části Prahy. Naopak studentům, kteří využívají místní koleje, nabídne místo k trávení volného času,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora a člen Gremiální rady IPR-u. „Celé toto území je pro Prahu jedinečné a v současnosti je nevyužitý jeho potenciál. Budeme se snažit, aby na tuto oblast vznikla ideová soutěž, která bude respektovat toto jedinečné místo a navrátí mu jeho důležitost,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR-u.

Vnitřní plochu strahovského stadionu má do roku 2030 pronajatou fotbalová Sparta, která zde má své tréninkové centrum. Tribuny stadionu jsou od roku 2003 kulturní památkou. Nedílnou součást celého strahovského návrší tvoří také Stadion Evžena Rošického a Stadion Přátelství – oba jsou ve vlastnictví Fotbalové asociace České republiky

SF/tk