Praha připravuje 1000 nových bytů ve třech projektech

29. 11. 2017

Tři projekty bytových domů, které připravuje magistrát hlavního města, mají nabídnout až 1 000 bytů do 2,5 roku. Praha by za ně měla – podle radního pro bydlení Radka lacka – zaplatit 2,2 mld. Kč. Praha je vlastníkem zhruba 1 % bytového fondu v hlavním městě.

Na Černém Mostě by výstavba už dřív avízovaného bytového domu měla přinést zhruba 200 bytů. Magistrát pracuje se starší verzí projektu, kterou však upravil do varianty odpovídající dnešním požadavkům. „Dříve to bylo děláno jako malometrážní byty, ale těch má Praha převis, takže my jsme to předělali na větší byty 4+1, 3+1, 2+1,“ řekl R. Lacko. Část bytů chce město nabízet k tržně k pronájmu, další byty plánuje vyhradit pro preferované profese, tedy pro lékaře, policisty, hasiče či učitele. Předpokládané náklady na výstavbu jsou 860 mil. Kč.

Dále hlavní město připravuje projekt v Dolních Počernicích, kde by mělo vzniknout kolem 500 nových městských bytů za necelou miliardu korun. Na tyto dva projekty má Praha už vydané stavební povolení a třetí projekt by ho mohl získat počátkem příštího roku. Tím je rekonstrukce prázdného výškového domu na Opatově, kde by mělo být 300 bytů. Za kompletní přestavbu budovy by měla Praha zaplatit 400 mil. Kč.

„Praha vlastně všechna svoje rozvojová území, co se týká stavebních pozemků, prodala, takže má velmi malý manévrovací prostor, aby sama mohla stavět,“ řekl R. Lacko. Podle radního dříve byla politika taková, že si má každý vyřešit své bydlení sám, a město do výstavby nových bytů 15 let neinvestovalo.

ČTK