Praha zvyšuje nájemné v městských bytech

27. 5. 2019

Pražský magistrát zruší dosavadní slevu 25 % na nájemném u 2 326 bytů, tedy u zhruba třetiny svého bytového fondu. Vedení Prahy v roce 2012 zvýšilo nájmy o tehdy povolené maximum, ale zároveň zavedlo slevu, která ponechala částky na původní úrovni. Chtělo se tím pojistit do budoucna pro případ, že by tehdy schvalovaný nový občanský zákoník možnost zvyšování omezil. Od té doby se sleva nezměnila, což podle radního Adama Zábranského (Piráti) neodpovídá situaci na trhu. „I když jsme zrušili slevu, tak nové ceny budou pořád velmi dostupné proti tržním cenám,“ uvedl radní. Například na Starém Městě v bytě 3+1 nájemníci zaplatí namísto 8 000 zhruba 11 000 Kč, na Černém Mostě pak nájemné ve stejném bytě vzroste ze zhruba 5 600 na 6 800 Kč. Podle radního zatím není jasné, jestli město zároveň využije možnosti zvýšit nájemné běžným způsobem, což může nájemce podle občanského zákoníku učinit o 20 % každé tři roky.

Kolem bytové politiky v poslední době panují v pražské koalici spory. Na posledním jednání zastupitelstva hlasovaly Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) proti Pirátům a Praze Sobě v otázce pokračování již přislíbených prodejů městských bytů na Černém Mostě. Opozice spolu se Spojenými silami odhlasovaly, že se byty doprodají. Dříve se koalice dostala do sporu ohledně návrhu Pirátů analyzovat počty prázdných bytů v metropoli pomocí elektroměrů, proti čemuž se ostře postavil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebným profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.

ČTK