Radovan Vítek patří k nejbohatším Čechům

21. 1. 2021

Podnikatel Radovan Vítek, který právě nyní slaví padesátiny, se angažuje především v realitách a bývá pravidelně řazen mezi nejbohatší Čechy. Jeho hlavní společností je skupina CPI Property Group (CPI PG), která patří k největším realitním investorům v ČR a je jedním z největších tuzemských majitelů maloobchodních ploch. CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta.

R. Vítek, absolvent práv na Západočeské univerzitě v Plzni, pochází z Nového Města na Moravě. Své první miliony získal během kuponové privatizace na Slovensku a poté se od poloviny 90. let zaměřil na investice do českých realit. V roce 1997 provedl nepřátelské převzetí družstva Včela, díky kterému tehdejší CPI získala řadu lukrativních nemovitostí. Členové družstva se pak s Vítkem dlouho a neúspěšně soudili. Ten investoval v realitách dalších více než dvacet let prostřednictvím české společnosti Czech Property Investment, dnes po mnoha změnách CPI Property Group.

Vlastníkem CPI se stal Vítek teprve v lednu 2011, předtím byla oficiální majitelkou firmy jeho matka Milada Mladá. Proč tomu tak bylo, není zcela jasné. Média jako důvod nejčastěji zmiňovala Vítkův rozvod s manželkou Evou a její majetkové nároky. R. Vítek u soudu v roce 2008 tvrdil, že je prakticky nemajetný a coby advokátní koncipient si vydělává jen 17 000 korun měsíčně.

Do povědomí veřejnosti se R. Vítek dostal také díky svým aktivitám kolem loterijní společnosti Sazka. Na přelomu let 2010 a 2011 skoupil pohledávky bank vůči této zadlužené firmě, na kterou pak v březnu 2011 podal insolvenční návrh. Následně pohledávky prodal skupině PPF, která se spolu s investiční skupinou KKCG stala spolumajitelem Sazky. V říjnu 2012 prodala PPF svůj podíl v loterijní firmě skupině KKCG.

Podle časopisu Forbes je R. Vítek jedním z osmi až devíti českých dolarových miliardářů. Česká mutace časopisu jeho majetek odhaduje na 86 mld. Kč (zhruba 3,95 mld. dol. ) a řadí ho na druhé místo za majitele skupiny PPF Petra Kellnera, na stránkách forbes.com mu připisují majetek 4,5 miliardy dolarů a řadí ho na třetí místo za Kellnera a premiéra Andreje Babiše.

Radovan Vítek je podruhé ženatý, podle časopisu Forbes má čtyři děti.

ČTK

Hlavní partneři

Partneři